Ranczo
TVP 1, serial obyczajowy, 53 min, Polska 2007

Reżyseria: Wojciech Adamczyk
Scenariusz: Robert Brutter, Jerzy Niemczuk

Pełna ciepła i humoru opowieść o dalszych perypetiach młodej Amerykanki, która osiedliła się w małej podlaskiej wsi Wilkowyje, gdzie odziedziczyła niewielki dworek. Obok znanych już bohaterów, którzy zaskarbili sobie ogromną sympatię widzów w pierwszej serii, w kolejnych odcinkach pojawiają się nowe postaci. Młody ambitny absolwent wydziału zarządzania, Fabian Duda (Piotr Ligienza), będzie odbywać w gminnym urzędzie praktykę, biskup (Wiktor Zborowski) złoży nieoficjalną wizytę proboszczowi miejscowej parafii, a w dworku zamieszka zaproszony przez Kusego Arek (Przemysław Sadowski). Po kilkudziesięcioletniej nieobecności wraca też w rodzinne strony Stach Japycz (Franciszek Pieczka), brat Japycza. Pierwszy odcinek rozpoczyna się od powyborczego wyrównania rachunków. Wprawdzie wójt pozostał na stanowisku, ale odkrywa, że Czerepach pracował dla konkurencji jako podwójny agent i wpada w szał. Ściga zdrajcę z siekierą, poprzysięgając zemstę. Czerepach ukrywa się na plebanii, gdzie rankiem znajduje go Michałowa. Przerażony mężczyzna chce się natychmiast widzieć z księdzem. Panicznie boi się wójta przeciwko któremu spiskował. Zamierza więc resztę swych dni pozostać na plebanii i prosi proboszcza o posadę kościelnego. Okazuje się, że Kusy i Lucy spędzili razem noc. Do niczego jednak między nimi nie doszło. Kusy broni się przed miłością do Amerykanki. Uważa, że ich związek nie ma przyszłości, choć ją kocha z wzajemnością. Znowu wyprowadza się z dworku do komórki, ignorując prośby zakochanej w nim dziewczynie. Ona wciąż nalega, ale Kusy obstaje przy swoim. W zamian jednak obiecuje, że dla niej wróci do swej dawnej pasji i poświęci się malarstwu. Ukochanej kobiecie przysięga dozgonną przyjaźń. Ze swych miłosnych problemów Lucy zwierza się księdzu, prosząc o wstawiennictwo u Kusego. Tymczasem Czerepach zostaje dyscyplinarnie zwolniony z pracy. Wściekły i rozżalony przesiaduje z miejscowymi pijaczkami na ławce przed sklepem i złorzeczy wójtowi, pociągając tanie wino z butelki. Czerepach przysięga, że szybko odegra się na niewdzięcznym pryncypale, któremu wiernie służył tyle lat. Wykrada wszystkie dokumenty, a także wprowadza wirusy w komputerową sieć gminy, czym całkowicie paraliżuje funkcjonowanie urzędu. Dopiero teraz wójt zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i próbuje załagodzić sprawę. Jest jednak zbyt hardy, by ukorzyć się przed Czerepachem, dlatego prosi o pomoc Więcławskiego. Czy w urzędzie w Wilkowyjach zapanuje w końcu porządek?

W trzeciej serii „Rancza” oprócz Amerykanki, Cezarego Żaka w podwójnej roli Wójta i Plebana oraz pijaczków filozofujących na ławce przed sklepem, pojawią się nowe postaci. Największe poruszenie wywoła nowy wikary w Wilkowyjach. W tej roli zobaczymy Bartosza Kasprzykowskiego. Oprócz niego w filmie zadebiutuje także Sylwia Gliwa jako córka Więcławskich, której w życiu zamiesza pewien Chińczyk.

Reżyser „Rancza” o nowych perypetiach bohaterów mówi: - „Zajmiemy się komediowo sprawami absolutnie serio, poddamy analizie od strony etycznej kilka przypadków intensywnej ludzkiej działalności, dosyć powszechnie ku naszemu żalowi spotykanej. Nie tracąc - mam nadzieję – atrakcyjności i dowcipu pokażemy naszym widzom konsekwencje zetknięcia wilkowyjan z problemami wiary, mediów, polityki i wejścia Polski do Unii Europejskiej”.

źródło: www.tvp.pl

« powrót